PİYANİST

PİYANİST

İkinci dünya savaşını konu alan ve savaşın getirdiği etkileri tüm gerçekliğiyle izleyicisine aktaran başarılı filmlerden biri de piyanist filmidir. Bu film Polonya’lı ünlü bir piyanist olan Wladyslaw Szpilman’ın aynı isimdeki anılarını anlatmış olduğu romandan esinlenerek sinemaya aktarılmıştır.

Filmin yönetmenliğini Roman Polanski yapmıştır. Bu unutulmaz filmin başrolünü ise Adrien Brody üstlenmiş olup ortaya harika bir oyunculuk çıkartmıştır. Film 1939 yılını anlatmaktadır. Film bu tarihte yaşananları usta bir şekilde anlatırken tarihsellikten de kopmamaktadır. Filmde Almanya’nın birinci dünya savaşı sonrasında kurulmuş olan Polonya’yı işgal etmesi filmin ana konusudur. Bu dönem almanya’nın Yahudileri öldürmesi ve ikinci dünya savaşının da patlak vermesi üzerine gelişen olaylar bu dönemde piyanist olan Wladyslaw Szpilman’ın gözünden anlatılır.

  • Neden o Alman paltosunu giyiyorsun?
  • Üşüyorum çünkü

Hiç şüphesiz filmin en anlamlı ve izleyişini etkisi altına alan repliği budur filmin. Bu tek replik gerek o dönemin tüm zorluklarını gerek insanların çaresizliklerini anlatmaya yeter de artar bile. Film de savaş yüzünden yitirilmiş hayatlar, insanların çaresizlikleri ve yitirdiği umutları tüm etkileyiciliyle tüm gerçekliğiyle gözler önüne serilmektedir. Film bu başarısını iMDB’ den de 8.5 puan almasıyla kanıtlamış durumda.

Sizlerde bu muhteşem filmi daha izlemediyseniz eğer daha fazla geç kalmamanızı ve bu eşsiz filmi mutlaka bir an önce izlemenizi tavsiye ederim. Filmi Piyanist linkine tıklayarak dolufilmizle.com ile kolay bir şekilde izleyebilirsiniz.

admin Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir